Nuvola apps bookcase Icône HS.svg
Emoji u1f3eb.svg

בתי ספר שמעוניינים להשתתף בפרויקט מוזמנים לשלוח דוא"ל לכתובת info@kidipedia.org.il

לואי השישה עשר

מתוך קידיפדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

לואי השישה עשר (23 באוגוסט 1754 - 21 בינואר 1793), היה מלך צרפת בתקופת המהפכה הצרפתית.

חייו האישיים

לואי השישה עשר היה הבן השלישי מבין שבעת ילדיהם של לואי דופן צרפת (בנו של מריה לשינסקה ולואי ה-15)ומארי ז'וזפה מסקסוניה. ללואי השישה עשר הייתה ילדות קשה ומסובכת. הוריו הזניחו אותו לטובת אחיו הגדול, לואי הדוכס מבורגנדי (Louis duc de Bourgogne ) שנפטר בגיל 9, ב- 1761. לואי היה ילד חזק ובריא, אך מאוד ביישן. הוא נודע כבעל זיכרון יוצא דופן והצטיין בלימודיו. הוא התעניין בעיקר בלטינית, היסטוריה, גיאוגרפיה, אסטרונומיה ודיבר צרפתית, לטינית, איטלקית ואנגלית באופן שוטף. בנוסף, הוא נהנה מפעילות גופנית כמו ציד עם סבו וממשחקים עם אחיו הצעירים. בין תחביביו היה גם עיסוק במנעולים שהיה נחשב אז לעיסוק מועיל ושימושי.

לאחר שאביו מת ממחלת השחפת (20 בדצמבר 1765), הוא היה הדופן החדש של צרפת, ירש את כס סבו ב- 10 במאי 1774 (לאחר מותו של סבו, לואי ה-15) והוכתר כמלך ב-11 ביוני 1775. אמו, שמעולם לא השלימה והחלימה מאובדן בעלה מתה ב-13 במרץ 1767, גם היא ממחלת השחפת. לאחר שהתייתם מהוריו, הוא קיבל חינוך קפדני, חמור, נוקשה ושמרני מהנציב האחראי על הילדים בצרפת (Duc de La Vauguyon) בין השנים 1760 ו-1770. במשך כל תקופת חינוכו של לואי השישה עשר, הוא קיבל ערכים שונים ומיוחדים בתחומי הדת, המוסריות ומדעי הרוח. בנוסף, יש הטוענים כי למדריכיו של לואי היה חלק גדול בעיצוב דמותו ההססנית של לואי כמלך צרפת. אחד מהם היה אבה ברתייה (Abbe Berthier) שלימד אותו שהססנות, פחדנות וביישנות הן תכונות בעלות ערך חשוב אצל מלכים חזקים. המתודה שלו, אבה סולדיני, הורה לו לא לתת לאנשים לקרוא את המחשבות שלו.

ב-16 במאי 1770, בהיותו בן 15 הוא נשא לאישה את מארי אנטואנט, בתם של פרנץ הראשון קיסר האימפריה הרומית הקדושה והקיסרית מריה תרזה לבית הבסבורג. הנישואים אורגנו על ידי בתי המלוכה של אוסטריה וצרפת על מנת לקדם קשרים פוליטיים. הברית עם אוסטריה גררה את צרפת למלחמת שבע השני ההרסנית שבה צרפת הייתה מובסת מהאנגלים שחיו באירופה ובצפון אמריקה. עד לתקופה שבה לואי ה-16 התחתן, רוב האנשים בצרפת ראו את הברית של צרפת עם אוסטריה באיבה ומארי אנטואנט נחשבה לזרה בלתי רצויה. הנישואים היו בהתחלה ידידותיים אך מרוחקים- הביישנות של לואי רמזה לכך שהוא כשל במשימה לאיחוד המושלם. למרבה צערה של אשתו, הפחד שלו להיות מושפע ממנה למטרות מלכותיות גרם לו להתנהג אליה בקרירות בציבור. לאורך נישואיהם, לואי לא גילה עניין רב באשתו ויורש לבית המלוכה בושש לבוא. היו שמועות כי לואי ה-16 סבל מפימוזיס. יועציו המליצו לו ללכת לניתוח ולאחר שהשתכנע והניתוח עבר בהצלחה, נולדו לזוג ארבעה ילדים: מארי תרז, נסיכת צרפת (19 בדצמבר 1778- 19 באוקטובר 1851), לואי ז'וזף, דופן צרפת (22 באוקטובר 1781- 4 ביוני 1789), לואי שארל, לואי ה- 17 בעתיד, דוכס נורמנדי ודופן צרפת (27 במרץ 1785- 8 ביוני 1795) וסופי הלן באטריס, נסיכת צרפת (9 ביולי 1786- 19 ביוני 1787).

חייו כמלך

לואי הוכתר כמלך צרפת עוד לפני שמלאו לו 20. הייתה מוטלת עליו אחריות עצומה עקב המשבר הכלכלי הקשה בו הייתה צרפת נתונה ולואי הרגיש בלתי מוסמך לתפקיד. לואי, אחיו ואשתו הפכו לחברים ב"בונים החופשיים". כמלך, לואי התמקד בעיקר באחידות דתית ובמדיניות החוץ. בתקופת המשבר הכלכלי הציע שר האוצר שלו ז'אק נקר להטיל מיסים על האצילים אך הם התנגדו בטענה שהדבר מנוגד לזכויותיהם ופוגע במעמדם. בנוסף, העניק לואי תמיכה כספית ולוגיסטית למושבות באמריקה במהלך מלחמת העצמאות האמריקאית. תמיכתו עזרה למושבות באמריקה, אך היא רק החמירה את המצב הכלכלי של צרפת. דברים אלו וההבדלים העזים בין המעמדות גרמו לבעיות כלכליות וחברתיות שרק הלכו והחמירו ובעקבותן פרצה המהפכה הצרפתית ב- 1789. מהפכה זו התרחשה בעקבות התעוררות כעסם של ההמונים על כישלונו של לואי בהתמודדות עם המשבר הכלכלי. אך אשתו של לואי, מארי אנטואנט, נתקלה בהתנגדות עזה יותר בשל התנהגותה הבזבזנית ונאמנותה למולדתה אוסטריה. הם לא חשבו יותר מדי על כעס התושבים ולכן הופתעו מאוד כשהמהפכה הצרפתית פרצה. הם ראו הרבה מאוד אזרחים צועדים לעבר ארמון המלוכה וצבאם לא הצליח להשתלט על כולם. אך האזרחים לא התייאשו והמשיכו במאבק. ב-14 ביולי, הם הצליחו לפרוץ למצודת הבסטיליה בפריז, לשחרר את האסירים שהיו כלואים בה ולהכריז על מהפכה.

במהלך המהפכה, באוקטובר 1789, אילצו מנהיגי המהפכה שבראשם עמד רובספייר את לואי ובני משפחתו לעזוב את ארמון וורסאי ובכך שללו ממנו את החופש ואת סמכויותיו. בשלב זה הוא התחיל להתנגד והשתמש בקשריו עם חצרות המלוכה באירופה במטרה לחזור ולמלוך על צרפת, אך הוא כשל במשימה.

ב- 1792 רצה לואי ה-16 לפתוח במלחמה עם אוסטריה על מנת להחליש את המונרכיה החוקתית שהוא קיווה שתחזיר אותו לכס המלוכה. אך רובספייר וראשי המהפכה ביטלו את המלוכה והכריזו על צרפת כרפובליקה. חברי האספה המחוקקת חשדו בו ובכוונותיו והחליטו להעמיד אותו למשפט על בגידה בעם הצרפתי. לאחר שנמצא אשם, הוא הוצא להורג בגיליוטינה ביחד עם אשתו ב- 21 בינואר 1793 בפריז.