Nuvola apps bookcase Icône HS.svg
Emoji u1f3eb.svg

בתי ספר שמעוניינים להשתתף בפרויקט מוזמנים לשלוח דוא"ל לכתובת info@kidipedia.org.il

הבדלים בין גרסאות בדף "הארי פוטר והאסיר מאזקבאן"

מתוך קידיפדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סרגל הגרסאות
(כתיבת הכל כמשפט אחד והורדה של "עריכה")
שורה 1: שורה 1:
{{עריכה}}
 
 
{{ספר
 
{{ספר
|שם = הארי פוטר – האסיר מאזקבאן
+
|שם = הארי פוטר והאסיר מאזקבאן
 
| תמונה = [[קובץ:Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (3).png|הספר השלישי האסיר מאזקבאן]]
 
| תמונה = [[קובץ:Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (3).png|הספר השלישי האסיר מאזקבאן]]
 
| מחברת = [[ג'יי קיי רולינג]]
 
| מחברת = [[ג'יי קיי רולינג]]
שורה 12: שורה 11:
 
}}
 
}}
  
רקע הספר: נולדה באנגליה, ואהבה לכתוב פנטזיה.
+
'''הארי פוטר והאסיר מאזקבאן''' הוא הספר השלישי שיצא בסדרת הספרים הארי פוטר. בתוך הספר, יש הקדשה אישית לביתה. ההשראה באה בזמן נסיעה ברכבת על ידי אמה שנפטרה וילדיה. כל העלילה מתחרשת בבריטניה.
 
 
מוקדש: לביתה.
 
 
 
קשר היסטורי: מספרים על קסמים ושיקויים ב{{ה|מאה ה-21}}.
 
 
 
השראה: אמה שנפטרה וילדיה.
 
 
מבוסס על דמיון.
 
 
הספר נכתב במהלך נסיעה ברכבת.
 
 
 
הספר מתרחש בבריטניה.
 
  
 
== עלילה ==
 
== עלילה ==

גרסה מ־07:45, 28 בנובמבר 2018

הארי פוטר והאסיר מאזקבאן
הספר השלישי האסיר מאזקבאן
מחברת ג'יי קיי רולינג
איורים פיני חמו
הוצאה פרוזה
שנת הוצאה 1999
סוגה פנטזיה
קהל יעד בני נוער
הספר הבא הארי פוטר וגביע האש

הארי פוטר והאסיר מאזקבאן הוא הספר השלישי שיצא בסדרת הספרים הארי פוטר. בתוך הספר, יש הקדשה אישית לביתה. ההשראה באה בזמן נסיעה ברכבת על ידי אמה שנפטרה וילדיה. כל העלילה מתחרשת בבריטניה.

עלילה

ביום הולדתו של הארי הוא מקבל מתנות ומכתבים מרון ויזלי והרמיוני גריינג'ר, שנמצאים כל אחד לחוד בחופשה בחוץ לארץ. בזמן שהחדשות עוסקות בסיריוס בלק, רוצח מטורף שנמלט מהכלא, אחות דודו של הארי מגיעה לביקור של שבוע. לאחר שהיא משמיצה שוב ושוב את הארי ואת הוריו, הכעס שהצטבר אצלו במשך השבוע גורם לו לנפח אותה בטעות. בעקבות זאת, הארי המבוהל נמלט מהבית. הארי נתקל באוטונוס הלילה שמביא אותו לסמטת דיאגון ופוגש שם את משפחת ויזלי ואת הרמיוני בזמן שהם קונים חפצים לבית הספר. במקביל, הארי מגלה שלמעשה סיריוס בלק אינו מוגל, אלא קוסם, אשר נמלט מכלא הקוסמים אזקבאן. בנוסף לכך, הארי מגלה שבלק רצח שלושה עשר איש בעזרת קללה אחת, והיה אחד מתומכיו הגדולים ביותר של וולדמורט. אביו של רון מזהיר את הארי ביום הנסיעה מפני בלק ומתרה בו שלא יצא וינסה לתפוס אותו בעצמו. בזמן הנסיעה להוגוורטס על סיפון ההוגוורטס אקספרס, עולים עליה יצורים מפחידים, מפיצי קור ושואבי שמחה. כאשר אחד מהיצורים נכנס לתא של הארי, שומע הארי צרחה ומאבד את הכרתו. רמוס לופין, המורה החדש להתגוננות מפני כוחות האופל, מסביר כי היצור שעלה לרכבת הוא סוהרסן - אחד משומרי אזקבאן המפלצתיים, אשר חיפש את סיריוס בלק.

בסעודה החגיגית לכבוד פתיחת השנה, פרופסור דמבלדור מכריז כי אותם הסוהרסנים ישמרו על שערי הוגוורטס כל עוד סיריוס בלק חופשי. בנוסף, הארי מגלה שהחל משנה זו, התלמידים בוחרים מספר מקצועות הרחבה. הרמיוני מחליטה לקחת את כל המקצועות האפשריים, על אף שחלק מהם מתקיימים באותו הזמן. האגריד, ממונה למורה לטיפול בחיות הפלא. בשיעור הראשון, הוא מנסה ללמד את התלמידים כיצד לגשת ולרכב על היפוגריף. דראקו מאלפוי מתגרה בבאקביק ולכן ננשך על ידו. מאותו הרגע מנצל מאלפוי את הפציעה שלו כדי להשיג הטבות בשיעורים, ואף לגרום לפיטוריו של האגריד ולחיסולו של באקביק. לאחר סעודת ליל כל הקדושים, מגלים תלמידי גריפינדור שסיריוס בלק שניסה להיכנס לחדרי המעונות שלהם, ונמלט לאחר מכן. הן התלמידים והן המורים מוכים בהלם. מספר ימים לאחר מכן הכיתה של הארי מופתעת לגלות שפרופסור סנייפ מחליף את לופין החולה בשיעור בהתגוננות מפני כוחות האופל. סנייפ מתמקד בשיעור בנושא אנשי זאב.

בסוף שנת הלימודים זוכה גריפינדור בגביע הבתים בפעם השלישית ברציפות, ואילו האגריד מאושר מכך שבקביק ניצל במפתיע. בדרך הביתה, מקבל הארי מכתב מסיריוס בו הוא מגלה שהוא ירד למחתרת. סיריוס מבטיח למלא את תפקידו בתור הסנדק של הארי, ומגלה לו שהוא זה שקנה לו את "אש המחץ".

ישנן עוד הרפתקאות רבות שאינן נכנסו לתקציר מכיוון שלא משמעותיות כל כך.

דמויות

הארי פוטר, רון ויזלי, הרמיוני גריינג'ר, סיריוס בלק, ג'יני ויזלי, דראקו מאלפוי, אלבוס דמבלדור. משניות: מינרווה מקגונגל, סוורוס סנייפ, רמוס לופין, רובאוס האגריד, סיביל טרלוני, קורנליוס פאדג', נוויל לונגבוטום, ורנון דרסלי, פטוניה דרסלי, דאדלי דרסלי, מארג' דרסלי, ארתור ויזלי, מולי ויזלי, פרד ויזלי, ג'ורג' ויזלי, ג'ורג' ויזלי, פיטר פטיגרו, סטן שנפייק, מאדאם רוזמרטה. הקשרים בין הדמויות הן שכולן קוסמים ומכשפות והעולם המאחד אותם הוא עולם הקסם. הרקע מתואר בתקציר העלילה.

ביקורות

"הארי פוטר" קיבל ביקורות חיוביות רבות, מה שתרם להפיכתו להצלחה מסחררת.

מספר קבוצות נוצריות בארצות הברית הכריזו כי הספרים פועלים לקידום סגידה לשטן ולכישוף, ולפיכך הוקיעו אותם ואף שרפו אותם בפומבי.

לעומת זאת, הכנסייה הקתולית הכריזה כי הספרים מלאים בערכים שהנצרות מקדשת, וכי העלילה הקלאסית של "הטוב נגד הרע" ברורה מאליה. עוד מחלוקות היו כשמספר נגזרות ספרותיות בלתי-מורשות של הסדרה נכתבו והופצו ברחבי העולם- כאלו המשתמשות בדמויות עצמן מהסדרה וכאלו המשתמשות במושגים דומים.

בשל הצלחת הסדרה, זכו הספרים לתרגומים לשפות רבות. בתוך שלושה ימים מפרסום הספר נמכרו למעלה מ-68,000 עותקים בבריטניה, דבר שהופך את הספר לספר הבריטי שמכר את המספר הרב ביותר של עותקים בזמן המועט ביותר.

הספר זכה בשנת 2000 בפרס לוקוס.

הכנסותיו של הסרט הן: 796,688,549 דולר.

פרשנויות

רוב האנשים מפרשים את הספר כהצגה של עולם בדיוני וקסום, רובם מתייחסים למשמעות האמתית כפי כשפרסמה הסופרת. אך כפי שציינתי בסעיף: "ביקורות" ישנן קבוצות נוצריות אשר מתייחסות לסיפור כאל קידום השטן.

עיבודים

ישנו סרט לספר, הוא תורגם ל-65 שפות שונות, שפת המקור היא אנגלית בריטית.

קישורים חיצוניים