Nuvola apps bookcase Icône HS.svg
Emoji u1f3eb.svg

בתי ספר שמעוניינים להשתתף בפרויקט מוזמנים לשלוח דוא"ל לכתובת info@kidipedia.org.il

עזרה:קבצים

מתוך קידיפדיה
(הופנה מהדף קידיפדיה:קבצים)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Farm-Fresh edit video unchain.png

ברוכים הבאים למדריך הקבצים של קידיפדיה. מדריך זה ילמד אתכם איך להוסיף קבצים שונים (תמונות, סרטונים, קבצי אודיו וקבצי pdf) לערכים ומדריכים בקידיפדיה. חשוב להעשיר את הערכים והמדריכים בקבצים שונים, כדי שיהיו מצד אחד מושכים יותר לעיני הקוראים ושמצד שני יוכלו להוסיף מידע מופשט, שלעתים טקסט מידעי איננו יכול להעביר.

לפני הקריאה, מומלץ לשקוד על קריאת מדריך קידיפדיה: צעד אחר צעד, שמלמד את התחביר בקידיפדיה על קצה המזלג, כיוון שדוגמאות רבות שיוסברו במהלך המדריך לא יהיו מובנות ללא ידע בסיסי בתחביר ובקוד. אם תתקשו או תזדקקו לעזרה כלשהי, תמיד תוכלו לפנות לדלפק הייעוץ או לצוות המנחים של בית הספר שלכם, שישמחו לעזור לכם בכל בעיה שתתקלו.


הוספת תמונה

כדי שהערך שתצרו יהיה יפה יותר, מושך יותר לעין ומובן יותר, חשוב להוסיף לו תמונות. התמונות צריכות להיות קשורות לנושא אות לתת נושא בערך. לדוגמא, בערך על כלבים, ניתן להוסיף כמה תמונות של כלבים נפוצים, כמו לברדור, דלמטי ואחרים. שינוי זה ישדרג באופן משמעותי את הערך, ולכן כדאי ורצוי לעשות זאת.

כדי להוסיף תמונה, יש לעקוב אחר ההוראות להלן:

  1. יש ללחוץ על הלחצן "הוסף תמונה" בסרגל הכלים לעריכה (הלחצן החמישי מימין): Toolbar Kidipedia.png
  2. לאחר מכן, יופיע הטקסט הבא באיזור בו סמן העכבר מופיע: [[קובץ:דוגמה.jpg|ממוזער]]
  3. במקום שם הקובץ לדוגמא המוצא בתבנית, יש לכתוב את שם הקובץ הרצוי. לאחר מכן, תוצג התמונה, בהנחה שהקובץ קיים. אם הוא לא קיים, אז לא יוכל להתקבל הפלט הרצוי.

הערה: לאחר שתהיו קצת יותר מנוסים, לא תצטרכו כלל להשתמש בסרגל הכלים, אלא תוכלו לכתוב את הפלט בעצמכם.

עריכת תמונה

כדי שהערך יהיה אסטתי יותר, כדאי לנו לשנות את גודל התמונה או את כיוון התמונה כרצוננו. זה ייצור סדר, ויהיה יפה יותר לעין.

שינוי גודל התמונה

נניח כתוב לנו הקוד הבא להוספת תמונה [[קובץ:דוגמה.jpg|ממוזער]]. כדי לשנות את גודלה של תמונה יש להוסיף את התו | ולכתוב את גודל התמונה בפיקסלים, כמו לדוגמא 250px. אחרי שלב זה יופיע לכם הפלט הבא: [[קובץ:דוגמה.jpg|ממוזער|250px]] ואז גודל התמונה ישתנה בהתאם לכתוב.

שינוי כיוון התמונה

כדי לשנות את כיוונה של התמונה יש להוסיף שוב את התו | ולאחר מכן לכתוב בעברית את הכיוון, ימין או שמאל. לדוגמא: [[קובץ:דוגמה.jpg|ממוזער|250px|ימין]]

הוספת תיאור לתמונה

לפעמים כדאי מאוד להסביר בקצרה על התמונה שצירפנו, כדי שיהיה יותר מובן לקורא. לכן, כדי לעשות זאת,יש להוסיף פעם נוספת את התו | ואז לכתוב את הטקסט שאתם רוצים שיופיע. לדוגמא:
[[קובץ:דוגמה.jpg|ממוזער|250px| ציור של איכרים מהמאה ה-19]]. כך תוכלו לכתוב הסבר קצר על התמונה, ולשפר את הערך שלכם.

זכויות יוצרים

אינכם יכולים להשתמש בתמונות המוגנות בזכויות יוצרים. תמונה או קובץ כלשהו המוגן בזכויות יוצרים (c) לא יוכל להופיע בקידיפדיה. הקבצים היחידים שאתם יכולים להשתמש בהם הם קבצים שאתם צילמם או יצרתם, ושהעלתם אותם לאתר. אפשרות שנייה היא לפנות לאתר ויקימדיה, המכיל תמונות בהם אתם יכולים להשתמש בלי כל בעיה.

העלאת תמונה לשרת

כדי להעלות תמונה שאתם יצרתם לשרת, יש ללחוץ בצד ימין, תחת הקטגוריה כלים, על הקישור העלאת קובץ לשרת. עליכם להעלות אותו על ידי לחיצת הלחצן Choose File. פעולה זו תתן לכם אפשרות להעלות קובץ לשרת מסוגים שונים של קבצים (כמובן עם הגבלת גודל). לאחר מכן יופיעו לכם כל מיני אפשרויות כמו לתת שם חדש לקובץ ותיאור שלו. אלו דברים שכדאי לעשות כדי לגרום לאתר להיות מסודר ומאורגן יותר.

גישה לקובץ קיים

כמו שכבר אמרנו, לקרן ויקימדיה יש אתר שלם המכיל תמונות שניתן להשתמש בהם בלי בעיה: [1]. באתר זה תוכלו לחפש בסרגל החיפוש המופיע למעלה את הטקסט הרלוונטי. כך תוכלו למצוא תוצאות של תמונות שתרצו שיופיע ערך שלכם. לכל תמונה באתר יש שם, המופיע לאחר המילה :File. כדי להשתמש בתמונה עלכם להעתיק את שם התמונה ולדביק אותה במקום שם הקובץ דוגמה.jpg. כמובן שלאחר מכן צורת עריכת התמונה תשאר כשהייתה.

סיכום

להלן תרשים שמסכם בקצרה על נושא עריכת התמונות שלמדנו:

PicSyntax.png

הקדמה

כדי להפנות לסרטון ביוטיוב, אינכם צריכים להציג קישור לאתר. בקידיפדיה, ניתן להציג בצורפה פשוטה ביותר את הסרטון, כך שהקוראים יוכלו לצפות בו בלי לצאת מהערך.

הוספת סרטון

כדי להוסיף סרטו ווידאו יש להתשמש בטקסט הבא: {|2 = "border" <youtube height = 250px> </youtube> |}
בתוך התגית youtube יש להדביק את קוד הקובץ מהאתר יוטיוב. להלן דומגמא ל-URL של סרטון: https://www.youtube.com/watch?v=Wb7TmUR5JJw. לאחר הטקסט =v? יש את הקוד מזהה של הסרטון. יש להעתיק אותו ולהדביק.

הוספת מסגרת

בטקסט שהוצג קודם לכן מוצג הטקסט הבא: 2 = "border". כך ניתן להוסיף מסגרת בעובי מסויים (בפיקסלים, אין צורך לכתוב px). לאחר כל זה, יוצג לכם המראה הבא:

{

הצורה שבה מוסיפים קבצי קול היא מאוד פשוטה. זה נעשה כמו תמונה, רק שבמקו קובץ תמונה כותבים שם של קובץ אודיו, בדרך כלל בסיומת ogg. להלן דוגמא לקובץ קול: [[קובץ:En-uk-hello.ogg|100px]] {{כ}}
וזה יוסיף את הקובץ הבא:

En-uk-hello.ogg