Nuvola apps bookcase Icône HS.svg
Emoji u1f3eb.svg

בתי ספר שמעוניינים להשתתף בפרויקט מוזמנים לשלוח דוא"ל לכתובת info@kidipedia.org.il

קידיפדיה:זכויות יוצרים

מתוך קידיפדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
זכויות יוצרים
זכויות יוצרים בקידיפדיה
האם מותר להעתיק טקסטים מקידיפדיה?
אישורים להעתקה
ייעוץ בעניין זכויות יוצרים
טיפול בהפרת זכויות יוצרים של קידיפדיה
טיפול בהפרת זכויות יוצרים בקידיפדיה
רשיונות:
סיכום רישיון cc-by-sa
GNU FDL
תמונות:
רישוי תמונות
מהי תמונה חופשית?
באילו תמונות מותר לי להשתמש?
תמונות מפליקר
שימוש הוגן
Torchlight forward.png
עזרה:תפריט ראשי

קידיפדיה היא אנציקלופדיה חופשית, כלומר, לכל גולש הרשות לצטט ממנה (תוך ציון המקור). לעובדה זו יש השלכות שחשוב לזכור כאשר אתם עורכים את האנציקלופדיה. דף זה אמור להתאים לעקרונות וקווים מנחים בקידיפדיה, אך אם קיימת סתירה ביניהם האחרון הוא המכריע.

כיצד תישמר זכות היוצרים שלך?

כל תרומה שלך לקידיפדיה מפורסמת תחת שני רישיונות: הרישיון לשימוש חופשי במסמכים של גנו ורישיון Creative Commons מסוג cc-by-sa. אם אינכם רוצים שעבודתכם תהיה זמינה לעריכה על ידי אחרים, שתופץ לעיני כל, ושאחרים יוכלו להעתיק ממנה בציון המקור – אין לפרסם אותה פה. אפשר לעיין בנוסח הרישיונות לפרטים נוספים.

כיצד נשמור על זכויות היוצרים של אחרים?

כולנו חפצים לראות בהתפתחות מהירה של קידיפדיה, ותבוא הברכה על כל העוסקים בכך, אך כאשר אנו תורמים להתפתחותה של קידיפדיה, חשוב מאוד להקפיד שלא לפגוע בזכויות יוצרים. נושא זה חשוב תמיד, אך בקידיפדיה חשיבותו גדולה כפליים, כיוון שקידיפדיה מעניקה לגולשים רשות לצטט ממנה הלאה, ולכן מי שמוסיף ערך לקידיפדיה תוך הפרה של זכות יוצרים מחטיא את הרבים, שיצטטו ערך זה בתום לב, מבלי לדעת שבכך הם משתמשים ברכוש גנוב. מלבד העבירה על החוק והעוול שנעשה לבעל זכות היוצרים, בעת העתקה שאינה מורשית, כל ערך שמועתק לקידיפדיה ממקום אחר, פוגע אנושות במוניטין שלה, ומרתיע אנשים שהקפדה על זכויות יוצרים יקרה ללבם, מלהצטרף לכותבי קידיפדיה.

להלן מספר הנחיות כלליות לשמירה על זכויותיהם של יוצרים אחרים. שימו לב לכך שדף זה אינו מהוה תחליף לייעוץ משפטי.

כללים בסיסיים

 • כל יצירה שאדם יצר, בין אם פורסמה (בספר, בעיתון, באינטרנט וכדומה) ובין אם לא פורסמה, מוגנת לפי חוק, וזכות היוצרים עליה שמורה ליוצר (או למי שקיבל אותה ממנו).
 • הציון "כל הזכויות שמורות" על גבי יצירה אינו חיוני כדי להקנות זכות יוצרים לבעל היצירה. זכות היוצרים שמורה לו גם ללא ציון זה.
 • אין להעתיק מיצירה ללא רשות בעל זכות היוצרים.
 • הגנת זכות היוצרים חלה על כל צורת ביטוי – טקסט, צילום, איור וכדומה.
 • הגנת זכות היוצרים חלה בין על היצירה השלמה, ובין על חלקים ממנה.
 • הגנת זכות היוצרים אינה חלה על תוכן (רעיון, נתון, עובדה, או ידיעה חדשותית) אלא על צורת הביטוי (נוסח, סידור הדברים) שלו. עם זאת, גם בהעתקת תוכן כנ"ל בצורת ביטוי שונה – חובה לציין את מקורו.
 • זכות היוצרים על יצירה פוקעת בתום 70 שנים ממות היוצר.

במקום להעתיק

ראיתם באינטרנט דף נפלא שמתאר היטב ערך שמקומו בקידיפדיה? בשום אופן אל תעתיקו דף זה לקידיפדיה! מה לעשות? יש מספר אפשרויות:

 1. מצאו את הערך המתאים בקידיפדיה (או צרו אותו), ותנו שם קישור אל הדף שאותו רציתם להעתיק. כך תאפשרו לגולשי קידיפדיה לקרוא דף זה, בלי לפגוע בזכויות של יוצריו.
 2. פנו אל יוצר האתר, ובקשו ממנו שיעתיק את הדף מהאתר שלו לאתר קידיפדיה, או שינצל את מומחיותו לכתיבת הערך בקידיפדיה. אם קיבלתם את אישורו להעתקה תחת רישיון cc-by-sa, יש לגשת לדף קידיפדיה:OTRS ולפעול על פי ההוראות שם.

מצאתם מאמר בספר עיון או בעיתון? אל תעתיקו בשום פנים ואופן. אם תרצו בכך, תוכלו לכתוב מחדש – בסגנונכם שלכם – את הידע שרכשתם מן הכתוב.

רוצים לדעת יותר על זכויות יוצרים? ראו בערך זכויות יוצרים.

לא בטוחים או לא מבינים? שאלו בזכויות יוצרים/שאלות ותשובות.

נתקלתם בדף שאתם חושדים כי מפר זכויות יוצרים? העלו את הבעיה.

מקורות לתמונות

רשימת אתרים המתירים שימוש חופשי בתמונות ניתן למצוא בדף קידיפדיה:מקורות לתמונות.

דוגמאות: מותר ואסור

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – קידיפדיה:זכויות יוצרים/שאלות ותשובות

מותר ללא הגבלה

 • מידע עובדתי, כגון נתונים פיזיקליים או כימיים, או נוסחה מתמטית.
 • בישראל חוקים, תקנות, דברי הכנסת והחלטות שיפוטיות של בית משפט, אינם מוגנים בזכויות יוצרים.
 • צילום של כל אובייקט המוצג במקום ציבורי דרך קבע – לדוגמה:
  • צילום של אנדרטה או פסל המוצב במקום ציבורי (אבל לא פסל המוצב בתערוכה מתחלפת)
  • צילום של מוצגים במוזיאון ציבורי הפתוח לציבור (גם אם בתשלום) (בחו"ל – כל עוד לא מדובר בהפרת זכויות של היוצר – היינו עברו 70 שנה ממות היוצר, וכן לא מוצגים של תערוכות מתחלפות. בישראל – מותר התצלום, כל עוד לא מדובר בתצוגות מתחלפות).
  • צילום של מוצגים במוזיאון פרטי (מותר במסגרת דיני זכויות היוצרים; אם המוזיאון אוסר על צילום, הצילום עצמו עלול להיות "הפרת חוזה") (בחו"ל – כל עוד לא מדובר בהפרת זכויות של היוצר – היינו עברו 70 שנה ממות היוצר, וכן לא מוצגים של תערוכות מתחלפות; בישראל – מותר התצלום, כל עוד לא מדובר בתצוגות מתחלפות.)
  • צילום של מבנה ארכיטקטוני
  • צילום של מדף ספרים בחנות ובו ניתן לראות עטיפת ספר
 • סריקת איור (מקורי) מתוך ספר – אם עברו 70 שנה ממות היוצר

מותר במסגרת "שימוש הוגן"

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – קידיפדיה:רישוי תמונות/שימוש הוגן
 • צילום במצלמה דיגיטלית או סריקה של כריכת ספר על ידי משתמש: לצורך ערך על הספר או המאייר (אבל לא על הסופר).
 • סריקת איור (מקורי) מתוך ספר – לא יותר מאיור אחד, ורק לצורך ערך על המאייר עצמו (אם עברו 70 שנה ממות היוצר – מותר בכל מקרה).
 • לכידת תמונה בודדת מסרט – עבור הערך על הסרט עצמו (אם עברו 70 שנה ממות היוצר – מותר בכל מקרה).

אסור

 • הצגה של יצירה המוגנת בזכויות יוצרים שאינה במסגרת שימוש הוגן (כך לדוגמה, אסור לצלם דף מספר המוגן בזכויות יוצרים או דף תווים)
 • הצגה חלקית של יצירה המוגנת בזכויות יוצרים, תוך הסתרת שמות היוצרים
 • צילום-מסך מתוך Google Earth (למעט עבור הערך Google Earth עצמו)
 • הצגה של עטיפת ספר או דיסק אהוב, שהועלתה במסגרת שימוש הוגן, בכל דף שאינו הערך (בדף המשתמש, דף שיחה או פורטל).
 • קישור לדף המפר זכויות יוצרים.

בדיקת הפרה של זכויות יוצרים

בעת העלאתו של ערך חדש, או קטע נרחב חדש, עולה לעתים חשד להפרה של זכויות יוצרים. דרך פשוטה לבירור חשד זה היא בדיקה באמצעות גוגל של קטעים מהטקסט החדש. את בדיקת המקוריות של הערך רצוי לעשות מוקדם ככל האפשר, בימים הסמוכים לכתיבתו, משום שבבדיקה שנעשית לאחר זמן עלולה להימצא העתקה, הנובעת דווקא משום שהאתר האחר העתיק מקידיפדיה (ניתן לוודא זאת באמצעות בדיקת תאריכי הפרסום). אם התגלתה העתקה מקידיפדיה לאתר אחר, רצוי לציין זאת בדף השיחה של הערך, כדי לחסוך בדיקות חוזרות על ידי קידיפדים אחדים.

במקרה שהתברר שהפרת זכויות היוצרים היא בקידיפדיה (כלומר הטקסט שהועלה לקידיפדיה מועתק ממקור אחר), יש להחליף את הערך בתבנית:הפרת זכויות יוצרים, עד לבירור העניין עם כותב הערך. אם הערך הועלה על ידי אלמוני והועתק מאתר מסחרי, יש למחוק אותו מיד, משום שאין דרך לתקשר עם כותב הערך (וסביר שהוא אינו מכיר את כללי זכויות יוצרים).

טיפול במידע שזכויות היוצרים עליו פגו

ב-1 בינואר של כל שנה פגות זכויות היוצרים על סוגי המידע הבאים:

 • טקסטים שנוצרו בארץ ישראל או במדינת ישראל, ובשנה שהסתיימה מלאו 70 שנה למות היוצר. דוגמה: זאב ז'בוטינסקי נפטר ב-4 באוגוסט 1940, ולכן בשנת 2010 מלאו 70 שנה למותו, וב-1 בינואר 2011 פגו זכויות היוצרים על יצירתו המקורית. זהירות: לא בהכרח פגו זכויות היוצרים על תרגומיו, מפני שייתכן שיוצר היצירה המקורית האריך ימים אחריו; לא בהכרח פגו זכויות היוצרים על תרגומי יצירותיו, מפני שייתכן שהמתרגם האריך ימים אחריו.
משעה שפגו זכויות היוצרים, אין מגבלה על ציטוט היצירה בקידיפדיה (אך יש לציין את שם היוצר).
 • תצלומים שצולמו בארץ ישראל או במדינת ישראל לפני שנת 2008 ובשנה שהסתיימה מלאו 50 שנה לפרסומם הראשון. דוגמה: ב-1 בינואר 2010 פגו זכויות היוצרים על התצלומים שפורסמו לראשונה בשנת 1959 (או קודם לכן). ביחס לתמונות שצולמו במדינת ישראל לאחר שנת 2008 חל הכלל הקודם (70 שנה ממות הצלם).
 • בולי מדינת ישראל שבשנה שהסתיימה מלאו 50 שנה להנפקתם. דוגמה: ב-1 בינואר 2010 פגו זכויות היוצרים על בולי מדינת ישראל שהונפקו בשנת 1959 (או קודם לכן).

שימוש חיצוני

קידיפדיה היא אנציקלופדיה חופשית. שימוש בתוכנה במקומות אחרים הוא מותר ואף מומלץ, אולם יש תנאים מסוימים שבהם צריכים לעמוד כדי להשתמש בתוכן. התנאים פשוטים (לפחות עבור תוכן מקידיפדיה) ומטרתם להבטיח ייחוס נאות לתורמינו ושימוש חופשי בתוכן למשתמשים אחרים.

כמעט כל התוכן בקידיפדיה מופץ לפי תנאי רישיון Creative Commons ייחוס-שיתוף זהה 3.0 (CC-BY-SA 3.0). רישיון זה מרשה באופן כללי להשתמש בתוכן בתנאי שעומדים בשתי דרישותיו: יחוס, כלומר אזכור יוצר(י) התוכן, ושיתוף זהה: היצירה החדשה תהיה גם היא באותם תנאי רישיון.

שימוש בתמונה

זכויות יוצרים

רוב התמונות שמופיעות בקידיפדיה מאוכסנות בויקישיתוף. בכל מקרה, לחיצה על תמונה בקידיפדיה מובילה למציג התמונות. לחיצה על חץ למטה או הקלקה על המשולש שבתחתיתו פותחת את מסך פרטי התמונה: מסך עם עיקר פרטי התמונה. הקישור "פרטים נוספים על הקובץ" משם יקשר לדף התמונה שנמצא לרוב בוויקישיתוף ובו פרטים נוספים על התמונה. בדף זה אפשר למצוא את בעלי זכויות היוצרים על התמונה (בדרך כלל: מי שצילם את התמונה). הדרך המועדפת לספק את דרישות הרישיון היא לספק קישור לדף התמונה. לדוגמה: עבור התמונה שבצד, עדיף לספק קישור לדף התמונה.

חיילים. הזכויות - לצה"ל

אם אין אפשרות לספק קישור (לדוגמה: מדובר על עיתון מודפס), חשוב להזכיר הן את היוצר והן את הרישיון. במקרים רבים תקציר היצירה יכלול גם את שם בעלי זכויות היוצרים. במקרה של התמונה הזו כתוב שם רק "נוצר על ידי מעלה היצירה". את מעלה היצירה אפשר למצוא בהמשך, בסעיף "היסטוריית הקובץ". לכן ניתן לכתוב על התמונה "צולמה על ידי Jengod מקידיפדיה, ברישיון CC-BY-SA 3.0". בתמונה הזו מצוין במפורש ה"יוצר" (במקרה הזה: צה"ל) ולכן זהו שם היוצר.

זכויות יוצרים. ברשות הכלל

יש לשים לב שהתמונה היא ברישיון ייחוס-שיתוף זהה (CC-BY-SA). לא כל התמונות הן ברישיון הזה ואז חלים עליהן כללים אחרים. חלק מהתמונות (לדוגמה: התמונה הזו) הן בכלל ברשות הכלל: ללא מגבלות זכויות יוצרים, ואז אין שום חובה לציין קרדיט ורישיון. לעומת זאת, יש גם תמונות ללא רישיון חופשי שמותרות לשימוש הוגן בלבד בקידיפדיה (לדוגמה: התמונה הזו). יש לבדוק את תנאי הרישיון או לקבל אישור מפורש מבעלי התמונה כדי להשתמש.

לסיכום:

 1. לוודא בדף התמונה שמדובר על תמונה ברישיון ייחוס-שיתוף זהה (CC-BY-SA).
 2. אם כן, עדיף, אם אפשר, לספק קישור מהתמונה לדף התמונה בקידיפדיה או בוויקישיתוף.
 3. אם זה לא אפשרי, לכתוב על התמונה "צולמה על ידי [שם היוצר], ברישיון CC-BY-SA 3.0".

ראו גם

קישורים חיצוניים

 • copyscape כלי שמאפשר לחפש עותקים ברשת
 • copyvios - כלי לזיהוי העתקות