Nuvola apps bookcase Icône HS.svg
Emoji u1f3eb.svg

בתי ספר שמעוניינים להשתתף בפרויקט מוזמנים לשלוח דוא"ל לכתובת info@kidipedia.org.il

קידיפדיה:הנחיות למפעילי מערכת

מתוך קידיפדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מפעיל מערכת

דף זה מכיל הנחיות לשימוש בהרשאות מפעיל מערכת ולטיפול בבעיות נפוצות שבהן עשויים מפעילי מערכת להיתקל. שימו לב לכך שדף זה מסביר את האופן שבו עליכם להשתמש ביכולותיכם, אך לא את המדיניות העומדת מאחוריהן. כל המפעילים חייבים להכיר היטב את המדיניות של קידיפדיה, ולהשתמש בסמכויותיהם בהתאם. רשימת דפי המדיניות שאותם חייבים כל המפעילים החדשים לקרוא נמצאת בסוף דף זה.

מחיקת דף

דף מדיניות
קידיפדיה:מדיניות המחיקה

לחצו על הלשונית "מחיקה" בדף שאותו אתם רוצים למחוק, או הקישו על Alt+D במקלדת. ייפתח בפניכם דף עם שורה למילוי הנימוק למחיקה. לרוב, השורה תכיל את 150 התווים הראשונים של הדף הנמחק. במקרים של מחיקה בנוהל מחיקה מהירה, ניתן להסתפק בהצגת תוכן זה בלבד בתור הנימוק למחיקה. במקרים אחרים, עליכם להסביר מדוע אתם מוחקים את הדף. נימוק לדוגמה: "הוחלט למחוק בהצבעת מחיקה, 6 תומכים במחיקה, מתנגד אחד".

שימו לב כי נימוק המחיקה גלוי לכל, ולכן יש לוודא שלא מופיעות בו שאריות של תוכן בעייתי, כגון הפרת זכויות יוצרים או תוכן בעל אופן פוגעני, פוליטי, מיני, מסחרי וכיוצא בזה.

אם בוצעה בדף שאותו אתם מוחקים יותר מעריכה אחת, תוצג אזהרה בדף אישור המחיקה. אם דף נראה כמו מועמד למחיקה מהירה, אך יש לו גרסאות קודמות, ייתכן שמדובר בהשחתה בלבד, ויש לשחזרו למצבו הקודם.

לאחר המחיקה, יש לברר האם היה לדף שנמחק דף שיחה. אם כן, יש למחוק גם אותו. אם הדף שמחקתם הוא דף שאסור לו להתקיים, בדקו האם ישנם קישורים לאותו דף (באמצעות הקישור "דפים המקושרים לכאן", הנמצא בתיבת הכלים שבצד ימין) ותקנו אותם. דפים שאסור להם להתקיים יכולים להיות, למשל, דפים שבשמם יש שגיאת כתיב.

מחיקת תמונה

דף מדיניות
קידיפדיה:מדיניות המחיקה

כדי למחוק גרסה ישנה של תמונה, לחצו על הקישור "מחק", המופיע לצד התאריך המתאים. אם ברצונכם למחוק את כל הגרסאות (כלומר, להסיר את התמונה באופן מוחלט), לחצו על "מחק את כל גרסאות התמונה" או על הלשונית "מחיקה" שבראש הדף. שימו לב לכך שאין אפשרות למחוק רק את הגרסה הנוכחית של התמונה מבלי למחוק גם את הגרסאות הקודמות ואת דף תיאור התמונה.

אם תבחרו למחוק את כל הגרסאות, יופיע בפניכם דף אישור מחיקה רגיל, ובו שורת נימוק למחיקה ותיבת אישור, והמחיקה תתווסף ליומן המחיקות. אם תבחרו למחוק רק גרסה אחת, לא ייפתח בפניכם דף אישור, אך הפעולה עדיין תירשם ביומן המחיקות.

הסתרת ושחזור גרסאות

יש לבחור באפשרות הרלוונטית
דף מדיניות
קידיפדיה:הסתרת גרסאות

כדי להסתיר גרסה ישנה של עריכה, לחצו בדף השוואת הגרסאות על הסתרת/הצגת הגרסה, וסמנו אחת או יותר מהאפשרויות הבאות:

 • הסתרת תוכן הגרסה
 • הסתרת תקציר העריכה
 • הסתרת שם המשתמש או כתובת ה־IP של העורך

יש לתת נימוק וללחוץ על ביצוע על הגרסה שנבחרה.

הסתרת גרסאות מסוימות או תקצירי עריכה תעשה במקרים חמורים הנתונים לשיקול דעתם של המפעילים, בהתאם לדף המדיניות.

צפייה ושחזור דפים מחוקים

ניתן לשחזר דפים כל עוד הם שמורים בארכיון. פריטים מופיעים בארכיון רק אם נמחקו אחרי 6 ביוני 2004, ואילו הפריטים ביומן המחיקות מופיעים רק אם המחיקות בוצעו לאחר 23 בדצמבר 2004. ניתן לשחזר תמונות שנמחקו (כולל תמונות שנמחקו רק גרסאות מסוימות שלהן) רק אם הן נמחקו אחרי 16 ביוני 2006.

אם הדף לא שוחזר מאז מחיקתו, תוכלו למצוא בראשו הודעה המודיעה כמה גרסאות שמורות בארכיון, עם קישור לצפייה בהן. ניתן לצפות בכל גרסה בנפרד. שחזור הדף נעשה על ידי לחיצה על הלחצן "שחזור"; פעולה זו תשחזר כברירת המחדל את כל הגרסאות, אך אם ברצונכם לשחזר רק גרסאות ספציפיות, עשו זאת באמצעות סימון התיבה שבצמוד לתאריך המתאים (ניתן לסמן את כל התיבות כדי לבחור גרסה אחרת באמצעות הכפתור "סימון כל הגרסאות"). השחזור יתבצע ברגע שבו תלחצו על הלחצן – לא ייפתח בפניכם חלון אישור נוסף. כל השחזורים מתועדים ביומן המחיקות, ממש כמו המחיקות עצמן. מספר הגרסאות ששחזרתם יצויין בתקציר.

אם הדף אותו אתם רוצים לשחזר נכתב מחדש, אך אתם עדיין מעוניינים לשחזר או לצפות בגרסאותיו המחוקות, הכנסו לדף הגרסאות הקודמות שלו, שם יופיע הקישור לשחזור הגרסאות. ניתן גם לחפש דפים שנמחקו באמצעות הדף מיוחד:צפייה בדפים מחוקים.

הגנה

דף מדיניות
קידיפדיה:דף מוגן

כדי להגן על דף, לחצו על הלשונית הכפתור "תפריט נסתר" ובתפריט שיפתח על הכיתוב "הגנה". ניתן גם ללחוץ על Alt+Shift+=‎ במקלדת. פעולה זו תוביל לטופס ההגנה. בחרו את רמת ההגנה שתופעל (למי יותר לבצע את הפעולה), את זמן הפקיעה של ההגנה, את הנימוק המתאים או כתבו אחד ולחצו על "אישור". שימו לב שניתן להפעיל סוגי הגנה שונים:

 • הגנה מעריכת דפים - מופיעה כאפשרות ראשונה והיא השימושית ביותר (תופיע ביומן כ-edit).
 • הגנה מיצירת דפים - מופיעה כאשר לוחצים על הגנה עבור דף שעדיין לא נוצר (תופיע ביומן כ-create). קיימת גם אפשרות מתקדמת יותר להגנה מיצירה של דפים שעונים לתבנית מסוימת - ראו מדיה ויקי:Titleblacklist.
 • הגנה מהעברה ושינוי שם - לשם כך סמנו את "שינוי אפשרויות הגנה נוספות" (תופיע ביומן כ-move).

רמות ההגנה מפני עריכה והעברה לא חייבות להיות זהות – ניתן להגן על דף כך שמשתמשים שאינם מפעילים לא יוכלו לשנות (להעביר) את שמו, אך כן יוכלו לערוך את תוכנו (הגנה המתאימה לוויכוחים על שם ערך).

ההגנה תתועד ביומן ההגנות. בערכים שהוגנו תופיע הודעת {{מוגן חלקית}}, {{הגנה מוגברת}} או {{מוגן}}. אם רוצים שההודעה תופיע בדפים שאינם ערכים, או אם רוצים שסיבת ההגנה תופיע בגוף הערך, יש להוסיף את התבניות באופן ידני. לאחר הפעלת הגנה מלאה, חשוב מאוד לספק נימוק מפורט בדף השיחה. במקרה שבו הופעלה ההגנה לאחר דיון והסכמה בין הקידיפדים, אין צורך שתוסיפו הערה משלכם.

הסרת הגנה או שינוי רמת הגנה מתבצעות בדיוק באותה דרך – לחיצה על הלשונית "פריט נסתר", בחירה באפשרות "שינוי הגנה" ובטופס ההגנה בחירה מחדש באפשרויות השונות.

ברוב המקרים מומלץ להשתמש בהגנה חלקית ולהימנע מהפעלת הגנה מלאה, שאותהּ יש לשמור למקרים קיצוניים כגון מלחמת עריכה. כמו כן, במקרה של השחתה ברורה מכותב אחד – יש לחסום אותו, ולא להגן על הערך. לבסוף, מומלץ להשתמש בהגנה זמנית במקום בהגנה קבועה, כשהדבר מתאפשר.

הגנה על תמונה נועלת גם את דף תיאור התמונה וגם את הקובץ עצמו. פירוש הדבר הוא שמשתמשים שאינם מפעילים (או משתמשים חדשים בהגנה חלקית) אינם יכולים להחזיר את התמונה לגרסה קודמת, ואינם יכולים להעלות תמונה אחרת במקום הנוכחית, בשם זהה.

מיזוג גרסאות

כאשר ערך שנמצא במרחב הראשי נערך במקביל בארגז חול, לא מומלץ להעביר את הטיוטה האישית למרחב הראשי על ידי "העתק-הדבק" או על ידי מחיקת הערך במרחב הראשי והעברה אליו, שכן כך מאבדים את ההיסטוריה (במקרה הראשון את היסטוריית העריכות של המשתמש, ובמקרה השני את היסטוריית הערך הישן). במקום זאת, ניתן לבצע מיזוג גרסאות.

מיזוג הגרסאות יכול להתבצע בדף מיוחד:מיזוג גרסאות. אולם לא תמיד המיזוג מצליח דרך הדף המיוחד ואז יש לפעול לפי הצעדים הבאים. נניח שברצוננו למזג את הטיוטה א' אל תוך הערך ב', כך שתוכנו של הערך ב' יישמר רק בגרסאות הקודמות.

 1. בודקים שהטיוטה כוללת את כל המרכיבים הרלוונטיים שנמצאים בערך, למשל קישור לוויקישיתוף, תבניות וגם קטגוריות.
 2. יש למחוק את דף ב'. (ערך במרחב הערכים)
 3. יש להעביר את דף א' (הטיוטה) לשם של דף ב'.
 4. יש להיכנס אל לשונית גרסאות קודמות של דף ב' (הערך במרחב הערכים), וללחוץ על כפתור: להציג או לשחזור X גרסאות מחוקות. לוחצים על הקישור גרסאות מחוקות ועולה מסך שחזור. שלאחריו יש לשחזר את כל הגרסאות שנמחקו
 5. יש לבדוק שהגרסה האחרונה אותה רואים היא הגרסה המבוקשת. אם לא, יש לעשות שחזור עמוק לגרסה הרצויה.

בכך הסתיימה פעולת המיזוג. שימו לב שלעתים יהיה צורך לבצע רענון עמוק (ראו כאן) על מנת לראות את ההיסטוריה.

עריכת ממשק האתר

באפשרותכם לערוך את הודעות המערכת של ממשק האתר באמצעות דפים הנמצאים במרחב השם "מדיה ויקי". לפני ביצוע פעולות עריכה כאלה יש לקרוא ולהבין את הדף עזרה:הודעות מערכת.

כדי לערוך קטע טקסט מסוים, סמנו אותו והעתיקו אותו באמצעות לחיצה על Ctrl+C במקלדת. לאחר מכן, היכנסו לדף הודעות המערכת. בדף זה הפעילו את החיפוש של הדפדפן (לרוב באמצעות Ctrl+F), וחפשו את הטקסט. לאחר שתגיעו למקום בטבלה שבו מופיע הטקסט שחיפשתם, לחצו על הקישור המופיע בטור הימני של הטבלה. עריכת הדף שייפתח בפניכם תאפשר לכם לשנות את הטקסט המופיע כחלק מן הממשק.

לרוב, ניתן לערוך את הטקסט של הודעות המערכת באמצעות תחביר הוויקי הרגיל, אך יש מספר הודעות שיש לערוך בשפת HTML.

יש לערוך את ההודעה בקידיפדיה העברית רק אם מדובר בשינוי ייחודי שדרוש לקידיפדיה העברית. אם מדובר בתיקון שגיאת כתיב בעברית שבכל מקרה יש לתקן או בשיפור ניסוח של הודעה שיהיה מועיל גם למשתמשי תוכנת מדיה ויקי בעברית באתרים אחרים, יש לתקן אותו לא במרחב מדיה ויקי כאן, אלא באתר TranslateWiki.net, שבו מתנהל באופן מרוכז התרגום של תוכנת מדיה ויקי.

ניתן לשנות את עיצוב האתר באמצעות עריכת דפי ה־CSS. הדף העיקרי לכך הוא מדיה ויקי:Common.css, שמופעל בכל ערכות בעיצוב. בדף מדיה ויקי:Vector.css אפשר לעשות התאמה מיוחדת לערכת העיצוב וקטור, שפועלת כברירת מחדל אצל רוב המשתמשים (עד אפריל 2010 ברירת המחדל הייתה ערכת העיצוב מונובוק, שאפשר לעשות לה התאמה מיוחד בקובץ מדיה ויקי:Monobook.css.) בנוסף, ניתן להוסיף תכונות לאתר באמצעות עריכת דפי ה־JavaScript, מדיה ויקי:Common.js ומדיה ויקי:Vector.js.

לעריכת ההודעה המוצגת בראש הדף, ניתן לערוך את הדף מדיה ויקי:Sitenotice. כדי לכתוב הודעה מיוחדת למשתמשים אנונימיים, יש לערוך את מדיה ויקי:Anonnotice: אם דף זה ריק או מכיל "-", תוצג גם לאנונימיים ההודעה במדיה ויקי:Sitenotice; אך אם הדף מכיל הודעה משל עצמו, האנונימיים יראו אותה ולא את ההודעה של מדיה ויקי:Sitenotice, ואם הדף מכיל את הטקסט <div></div>, האנונימיים לא יראו הודעה כלל, בעוד הרשומים ייראו את ההודעה ממדיה ויקי:Sitenotice.

חסימת משתמש או כתובת IP

דף מדיניות
קידיפדיה:מדיניות החסימה

אופן החסימה

 • חסימת משתמשים נעשית באמצעות הדף מיוחד:חסימה. לאחר הכניסה לדף, מלאו את שם המשתמש (ללא "משתמש:" בהתחלה) או את כתובת ה-IP בשדה הראשון. ניתן לגשת לדף זה באמצעות לחיצה על "חסום" המופיע לצד שמו של המשתמש בדף השינויים האחרונים וכך שם המשתמש או כתובת ה-IP מוכנסים באופן אוטומטי.
 • בתיבה בשורה השנייה יש לבחור את פרק הזמן בו לא יוכל המשתמש לערוך. ברירת המחדל היא "אחר" וכשאפשרות זו נבחרת יש למלא בתיבת "זמן אחר" את זמן החסימה הרצוי. ניתן לשנות פרק זמן זה, על פי ציוני הזמן המתוארים כאן (ציון אורך החסימה בשנים, חודשים, שבועות, ימים, דקות וכולי בצורה לדוגמה ‎5 day שתקבע את משך החסימה על חמישה ימים. אפשר גם לציין מועד לפקיעת החסימה, למשל רישום ‎23:45 IST יחסום את המשתמש עד השעה הכתובה לפי שעון ישראל, רישום ‎24 oct 2011 יחסום עד התאריך האמור ורישום של התאריך והשעה יפעיל את החסימה עד אותו מועד). כשבוחרים באפשרות החסימה "ללא הגבלת זמן", החסימה לא תוסר עד שאתם או מפעילי מערכת אחרים יבחרו להסיר אותה (כמתואר בהמשך).
 • מלאו את הנימוק לחסימה (למשל: מהם הדפים שהמשתמש השחית) בשדה הסיבה.

שימו לב:

 1. יש לחסום משתמשים רק לאחר אזהרה מפורשת בדף השיחה שלהם.
 2. המשתמש הנחסם רואה את הנימוק לחסימה בעת שהוא מנסה לערוך דף. מכיוון שיותר ממשתמש אחד עשוי להגיע לקידיפדיה מאותה כתובת IP, אין לכלול בנימוק החסימה ניסוחים מבלבלים, פוגעניים ו/או מעליבים.

הכללים המלאים נמצאים בדף קידיפדיה:מדיניות החסימה ויש לפעול על פיהם.

לאחר החסימה, תוסף כתובת ה-IP או שם המשתמש לרשימת הכתובות והמשתמשים החסומים. אם ברצונכם לשחרר את החסימה, מכל סיבה שהיא, הכנסו לדף הנ"ל, ובחרו בקישור "שחרר חסימה", הנמצא בצמוד לשמו או כתובתו של המשתמש החסום.

יש באפשרותכם לחסום גם טווח של כתובות IP. פעולה זו אינה פשוטה לביצוע, ועל כן אין לבצע אותה אלא אם אתם משוכנעים שאתם מבינים בדיוק מה אתם עושים - אם לא, אתם עשויים לגרום לנזק. לדף ההדרכה בנושא ראו: מטא-ויקי: חסימת טווח כתובות.

כל החסימות ושחרורי החסימות נרשמים ביומן החסימות.

הנחיות לחסימה

חסימת אנונימים:

 • מתי לחסום ומתי לא:
  • משתמש המשחית מספר ערכים ברציפות ניתן לחסום למשך שעתיים כדי למזער את הנזק.
 • זמן: הזמן האופטימלי לחסימת משתמש אנונימי הוא שעתיים. הסיבה לכך פשוטה - המשחית יתקל בחסימה ויסתלק. אם יחזור כעבור שעתיים וישחית שוב, אפשר לשקול חסימה ארוכה יותר, נניח ל-24 שעות. העניין הוא שכתובות ה-IP אינן אישיות ולכן ייתכן מצב שבו יחסם משתמש שלא השחית מאומה. על מנת למזער את הפגיעה במשתמשים חפים מפשע, אין לחסום לפרקי זמן ארוכים. ישנם מקרים מיוחדים שבהם יש לחסום את האנונימי ללא הגבלת זמן – עושים זאת רק אם האנונימי מתחבר מפרוקסי פתוח.
 • כאשר חוסמים כתובות אנונימיות המשמשות מוסדות (בתי ספר, ספריות וכו') רצוי לחסום לזמן מזערי ככל האפשר, ולהפעיל את האפשרות "חסום משתמשים אנונימים בלבד" (פונקציה שתאפשר למשתמשים רשומים מהכתובת להמשיך לכתוב בקידיפדיה)
חסימת משתמשים רשומים

אם המשחית נרשם ותרומותיו הראשונות הן השחתה לשמהּ, אפשר לחסום ללא הגבלת זמן – החסימה כאן היא לשם משתמש ייחודי ולא לכתובת IP דינמית, לכן אין פגיעה בחפים מפשע.

שחזור מהיר

בעוד שכל משתמש יכול לשחזר דף מהשחתה, הרי שלמפעילים יש היכולת לשחזר דפים במהירות: כאשר אתם נמצאים בדף השוואת גרסאות (שאליו מגיעים באמצעות לחיצה על "הבדל", בדף השינויים האחרונים) מופיע בפניכם הקישור "שחזור". לחיצה עליו תחזיר את הערך למצבו הקודם, כאשר השינוי יסומן כמשני, ותקציר העריכה יהיה "שוחזר לעריכה האחרונה של X". במקרה שברור לכם שכל תרומה באשר היא של משתמש מסוים היא השחתה, אין צורך שתחפשו את תרומותיו בדף השינויים האחרונים; היכנסו לדף התרומות שלו, ולחצו על הקישור "שחזור", הנמצא בצמוד לכל עריכה שביצע. הקישור מופיע לצד שינויים רק אם לא בוצעו עריכות נוספות בדף לאחר אותו שינוי.

במקרים בהם המשתמש "מציף" את דף השינויים האחרונים, היכנסו לדף התרומות שלו והוסיפו לסוף שורת ה-URL את הכיתוב: "‎?bot=1". לדוגמה:

https://he.wikipedia.org/wiki/מיוחד:תרומות/VandalUsername?bot=1

במצב זה, ייפתח בפניכם דף התרומות הרגיל, אלא שכאשר תשחזרו את תרומות המשתמש, השחזור והתרומה המשוחזרת לא יופיעו בדף השינויים האחרונים. משתמשים שכן מעוניינים לצפות בתרומות המשוחזרות ובשחזורים יכולים ללחוץ על "הראה בוטים".

שימו לב

 • צריך לוודא שהשחזור נעשה לגרסה היציבה. כמו כן, צריך לזכור שהשחזור מגלגל לאחור את כל התרומות של המשתמש ולכן כדאי לוודא שאין לו תרומה חיובית לערך לצד ההשחתה. אין להשתמש בכלי זה לעריכה שאינה השחתה פשוטה.

בקרת שינויים

לרשות מפעילי המערכת כמו לכל הקידיפדים עומדים דף השינויים האחרונים ורשימת המעקב. מטרת המערכת כפולה: (1) למנוע מצב שבו מספר מפעילים בודקים את אותו השינוי ובכך מבזבזים את זמנם בסוג זה של כפילות. (2) לעזור לסנן ערכים שלא נבדקו כלל.

סימון ערך או דף כבדוק משמעו שאין השינוי מהווה ונדליזם (הפרת זכויות יוצרים, זבל וכדומה) – סימון ערך או דף כבדוק לא נועד לאשר את אמיתותו או נכונותו של השינוי שבוצע. בהתאם לכך, הוא אינו מדרג את הערכים ואינו משפיע עליהם מבחינת קוראי קידיפדיה וכותבי הערכים, ולמעשה – כל מי שאינו מפעיל מערכת.

ניהול הרשאות משתמש

מפעילי מערכת יכולים להעניק ולהסיר את ההרשאות מנחה, מורה וכן רכז. על מנת לעשות זאת יש לגשת לדף מיוחד:ניהול הרשאות משתמש, ולהקליד את שם המשתמש הרצוי.

ייבוא דפים

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – עזרה:ייבוא

מפעילי המערכת יכולים לייבא דפים ממיזמים עבריים אחרים לכאן באמצעות הדף המתאים.

שליחת הודעה המונית

מפעילי המערכת יכולים לשלוח הודעות למשתמשים מרובים באמצעות הדף המתאים.

טיפול בהעתקה

דף מדיניות
קידיפדיה:זכויות יוצרים

ברגע שמגלים העתקה, כדאי ללכת לתרומות המשתמש ולבדוק אם המשתמש הרחיב ערכים קיימים או כתב חדשים. אם כן, צריך לבדוק גם אותם. ברגע שמתגלה העתקה יש למפעיל שתי אפשרויות. הראשונה – מחיקה מהירה. השנייה – שימוש בתבנית הפרת זכויות יוצרים. אם ההעתקה הייתה מאתר מסחרי (נניח נענע, ynet וכו') צריך למחוק בלי להמתין כי ברור שיש פה הפרת זכויות יוצרים. אם העתקה הייתה מפורום או אתר פרטי, צריך להשתמש בתבנית הפרת זכויות יוצרים. כדאי להודיע למשתמשים אנונימיים על גילוי הפרת זכויות יוצרים תוך פרק זמן קצר מכתיבת הערך. אם חלפו יותר מ-30 דקות, אין טעם להודיע כי סביר להניח שהאנונימי כבר עזב את השרת וכשיתחבר מחדש, ה-IP שלו יהיה שונה.

טיפול במקרי חירום

במקרי חירום, כגון חשבון מפעיל שנחטף או השחתה מרובה מכתובות רבות, המפעילים מתבקשים להיכנס לערוץ ה-IRC דרך לקוח ייעודי או דרך הדף קידיפדיה:צ'אט, לצורך תיאום פעולות, וסנכרון התגובה. אם המצב דורש דייל, ניתן למצוא דייל בערוץ ‎#wikimedia-stewards, יש לומר ‎!steward בערוץ, וכל הדיילים יקבלו הודעה על כך.

רשימת דפים חשובים

כל המפעילים החדשים חייבים לקרוא, בראש ובראשונה, את הדפים הבאים לפני שהם מתחילים בפעולתם:

קישורים חיצוניים