Nuvola apps bookcase Icône HS.svg
Emoji u1f3eb.svg

בתי ספר שמעוניינים להשתתף בפרויקט מוזמנים לשלוח דוא"ל לכתובת info@kidipedia.org.il

ירושלים

מתוך קידיפדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Jerusalem from mt olives.jpg

ירושלים היא עיר הבירה של מדינת ישראל והיא גם העיר הגדולה במדינה בשטחה (653 קמ"ר) וכמות התושבים שחיים בה (מעל 800,000 תושבים). בירושלים נמצאים רוב מוסדות הממשל של מדינת ישראל שביניהם נכללים בית המשפט העליון, משכן הנשיא, בית ראש הממשלה וכו'.

לירושלים גם חשיבות דתית לשלושת הדתות המונוטואיסטיות ונמצאים בה מקומות קדושים רבים.

בימנו ירושלים היא אחד משני מטרופולינים העיקריים והגדולים בארץ והיא מתמודדת עם בעיות כגון מריבות על בעלות על העיר, הבדלים גדולים בין קבוצות באוכלוסיה וטרור.

עקב מורשתה לירושלים היסטוריה עתיקה ומרתקת. ההתיישבות בעיר החלה בתקופה הכלקוליתית עקב קרבתה של העיר למעיין הגיחון אך תפקידה ההיסטורי של העיר מתחיל רק בעת העתיקה כאשר התיישבו בה היהודים שהכרזו עליה כבירתם ובנו את בית המקדש. ב-598 לפנה"ס נכבשה ירושלים על ידי האימפריה הבבלית וחרב בית המקדש הראשון ועם ישראל יצא לגלות. עם כיבוש ירושלים על ידי האימפריה הפרסית חזרו היהודים מגלותם והחזירו מחדש על ירושלים כבירתם ובנו את בית המקדש השני. ב-332 לפנה"ס נכבשה ישראל על ידי האימפריה המוקדונית. ב-167 לפנה"ס התחיל מרד החשמונאים שכבשו את יהודה ושומרון והחזיקו בהם עד הכיבוש הרומי ב-63 לפנה"ס. בשנת 37 לפנה"ס מונה הורדוס לשליט יהודה על ידי השלטון הרומי. הורדוס הרחיב ופיאר רת בית המקדש ואף בנה את הר הבית. בשנת 69 לספירה הגיע הצבא הרומי שבראשו עמד טיטוס לשערי העיר. העיר נכבשה ונחרבה בשנת 70.

בשנת 130 בנה מחדש הקיסר אנדריאוס את ירושילם כעיר רומית בשם איליה קפיטולינה ואסר כניסה של יהודים לעיר. בשנת 133 כבשו מורדים יהודים שבראשותם עמד בר כוכבא את ירושלים אך העיר נכבשה מחדש על ידי הרומים בשנת 136. העיר איליה קפיטולינה החלה לדאוך במחצית המאה השלישית עם פינוי הלגיון העשירי ששכן בעיר. בשנת 324 עם הפיכת האימפריה הרומית לנוצרית, התמלאה העיר נוצרים.

אחרי המפלה של הביזנתים בשנת 636 הגיעו הכובשים המוסלמים והחלו לבנות בעיר את מסגד אל אקצא ואת כיפת הסלע שבנייתם הושלמה בשנת 691. במהלך השלטון המוסלמי עברה ירושלים בין שושלוט החליפות השונות ובשנת 969 נכבשה על ידי הסלג'וקים. בשנת 1099 נכבשה העיר בידי הצבא הצלבני במהלך מסע הצלב הראשון ורוב התושבים היהודים והמוסלמים בה נטבחו והחל השלטון הצלבני הראשון בעיר. בשנת 1187 כבש צלאח אל דין את העיר וחזרה אליה האוכלוסייה המוסלמית. לאחר מסע הצלב השישי נכבשה העיר על ידי הצלבנים בשנית עד שנהרסה על ידי פושטים חואריזמים בשנת 1244 בשנת 1260 כבשו הממלוכים את ישראל בה שלטו עד שנת 1516.

במהלך המאה ה-15 החלה העיר להתחלק לארבעה רבעים. בשנת 1517 נכבשה ירושלים והארץ בידי האימפריה העות'מאנית. הסולטאן סולימאן המפואר בנה את החומות המוכרות לנו היום ושיפץ את מצודת מגדל דוד. במהלך המאות ה-18 וה-19 החלה העיר העות'מאנית לדאוך והישוב היהודי בה התעצם.

בשנת 1917 עם סוף מלחמת העולם הראשונה החל המנדט הבריטי בישראל. הבריטים הכריזו על ירושלים כבירת ישראל וריכז בה את רוב מוסדות השלטון כגון: מושבו של הנציג העליון, משרדי הממשלה, בית המשפט העליון וכו'. בתקופת המנדט ירושלים שמשה גם כמרכז המדיני של התנועה הציונית בארץ והחילה גם את המוסדות הלאומיים של התנועה. במהלך מלחמת העצמאות נחסמה הספקת המים של העיר על ידי הלגיון הערבי. אך לבסוף הצליחו שיירות של משוריינים לפרוץ את הדרך לעיר ולהביא לה הספקה. ב-5 בדצמבר 1949 הוכרזה ירושלים כבירת ישראל.

במהלך השנים 1948 עד 1967 הייתה העיר חצויה בין ירדן וישראל אך הייתה במצב של שביתת נשק. כל העיר העתיקה והר הזיתים היו בשליטה ירדנית לעומת שכונות העיר המערבית שהיו בשליטה ישראלית. עם פרוץ מלחמת ששת הימים ב-5 ביוני 1967 הופגזה ירושלים המערבית על ידי הלגיון הערבי וצה"ל הגיב בכיבושה של העיר המזרחית (כיבוש העיר המזרחית הוא אחד הבסיסים לסכסוך הישראלי פלסטיני בימנו).

מאז מלחמת ששת הימים ירושלים נמצאת בשליטה של מדינת ישראל ונבנו בה שכונות רבות. במהלך שנות התשעים של המאה העשרים, נכרה בירושלים מגמה של התחרדות והתאסלמות, ויורד מספר הילודה של חילוניים, בעוד הילודה בקרב האוכלוסייה החרדית והמוסלמית עולה במהירות. עקב עובדה זו עולה המתח בין האוכלוסיות ומתקיימים מאבקים רבים על אופייה של העיר.

ראו גם

קישורים חיצוניים