Nuvola apps bookcase Icône HS.svg
Emoji u1f3eb.svg

בתי ספר שמעוניינים להשתתף בפרויקט מוזמנים לשלוח דוא"ל לכתובת info@kidipedia.org.il

בודהיזם

מתוך קידיפדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
AFReligion3.jpg
בודהיזם היא מסורת דתית, פילוספית ופולחנית, עמוקה ומורכבת, המבוססת על הדרכותיו של בודהה. מטרתו היא הפסקת הסבל האנושי. ניתן לראות את הבודהיזם כמדריך המאפשר לראות את הדברים כפי שהם כאן ועכשיו. בסנסקריט נקראים לימודי הבודהיזם "דהרמה", ובטיבטית – צ'ו. משמעותם: "הדברים כפי שהם". הבודהיזם התפתח בצפון הודו על ידי גאוטמה בודהה לפני כ- 2500 שנים והתפשט לאזורים נרחבים במזרח הרחוק כגון סין, יפן, טיבט, בורמה ועוד.

הבודהיזם כפסיכולוגיה

הפסיכולוגיה הבודהיסטית מציעה דרך חיים שיש בה ידיעה עמוקה וצלולה של טבע האדם והעולם. הבנת שורשי הסבל האנושי, סיבותיו והדרכים להשתחרר ממנו, מהווים סוגייות מרכזיות בדרך זו. אג'אהן צ'ה, נזיר ומורה תאילנדי במסורת של הבודהיזם התהרוואדי, אמר שחמש דקות ללא מודעות הן חמש דקות של אי שפיות. המודעות שאליה התכוון היא מודעות למציאות כפי שהיא באמת, לא כפי שהיא נראית מבעד לעדשות המעוותות של ההשקפות, העמדות, הפחדים, ההעדפות, הזכרונות והתקוות שלנו. למציאות כפי שהיא באמת, אם נסיר את המשקפיים האינדיבידואליות, הייחודיות שלנו, ישנם שלושה מאפיינים שמאפיינים את המציאות לפי הבודהיזם:

חלופיות (anicca)

מאפיין המציאות הראשון - האניצ'ה, מציינת את ההשתנות הבלתי פוסקת של המציאות. לא נוכל להצביע על מרכיב אחד שנוצר בעולם ונשאר קבוע ואינו משתנה, מאחר וכל מה שנוצר טבעו הוא להשתנות ובסופו של דבר להעלם.

סבל (dukkha)

ºמאפיין המציאות השני - dukkha. המלה דוקהה מתורגמת משפת פאלי (השפה שבה נכתב הקאנון הבודהיסטי העתיק) לעברית כסבל, אבל הכוונה היא לכל רמה של סבל ברמות הדקות ביותר, כגון חוסר-נחת או אי- שביעות-רצון העולה בנו במפגש עם המציאות.

היעדר עצמיות (anatta)

מאפיין המציאות השלישי - היעדר עצמיות. הבודהה הצביע על העובדה שאין דבר בעולם התופעות שיש לו מהות משל עצמו, ללא קשר בתנאים. אין דבר הנוצר ומתקיים אך ורק מכוחות עצמו. כל תופעה נוצרת מתוך סיבות ותנאים מסוימים, וכשסיבות ותנאים אלה משתנים ונעלמים, גם התופעה משתנה ונעלמת.

המדיטציה בבודהיזם

תרגול מדיטציה בחיי יום-יום מכוון לבניית מודעות למאפייני הסבל, ולסילוק כל מה שמונע מאיתנו לראות את הדברים כמו שהם וגורם לנו לפעול מתוך עיוותים תפיסתיים, המהווים מצידם תנאים להתהוות בלתי פוסקת של סבל.

הבודהיזם כדת

ביחס לדתות אחרות

בהשוואה לדתות כמו היהדות, הנצרות והאסלאם בהן המאמינים מאמינים שישנו כח עליון כל יכול - תורת הבודהיזם איננה דת. דתות אלו מבוססות על דוגמות דתיות, שמטרתן להחזיר את המאמין לחיקו של האל בעזרת מצוות ומעשים טובים, תוך הדגשת עוצמתו האלוהים, עבודת האלוהים (באמצעים שונים למשל תפילות) והתייחסות נאותה לבני האדם. כל אלה מבטיחים את מקומה של הנשמה בגן העדן, ומונעים את העינוי שבגיהנום. הבודהיזם לא דוגל באמונה באלוהים ואפילו לא באל בורא. למרות זאת, הבודהיזם מכיר בקיומן של ישויות על טבעיות כגון שדים ורוחות ואפילו טולקו. במחקר ההשוואתי של דתות, בודהיזם הוא אתגר של ממש. אחת הגישות המוצלחות יותר לבעיה היא זו שאימץ חוקר בשם ניניאן סמארט, שבמקום להציע הגדרה ניתח את התופעה הנקראת דת, ומצא בה שבעה היבטים עיקריים, לפיהם אפשר להתייחס לבודהיזם כדת: היבט מעשי וריטואלי, היבט חוויתי ורגשי, היבט נרטיבי או מיתי, היבט פילוסופי, היבט לגלי ואתי, היבט חברתי ומוסדי, והיבט גשמי.

הזרמים בבודהיזם

טהרוואדה

הטהרוואדה הייתה במשך מאות שנים, ועדיין מהווה, הזרם העיקרי בסרי לנקה, קמבודיה, לאוס, מיאנמר (בורמה), תאילנד, וייטנאם, בנגלדש, מלזיה ואינדונזיה. כיום הטהרוואדה פופולרית גם בסינגפור ובאוסטרליה. טהרוואדה פירושה "תורת הזקנים". הטהרוואדה היא כנראה המסורת הנזירית העתיקה בעולם, ולהשתייך אליה פירושו להשתייך למנזר עם חוקי נזירות מסוימים. כיוון שזו מסורת עתיקה, היא נחשבת על ידי רבים לשריד אותנטי יותר מזרמים אחרים. לאחר הופעת זרם המהיאנה כונתה הטהרוואדה "היניאנה" שפירושה הוא "הדרך הקטנה" או "המרכבה הקטנה".

מהאינה, זן בודהיזם ובודהיזם יפני

מהאינה הוא אחד מהזרמים הגדולים של הבודהיזם. הוא נפוץ בסין, טיבט, יפן, קוריאה, וייאטנם וטיוואן. המהאיאנה התפתחה כמסורת פילוסופית דתית. מהא פירושו גדול ו-יאנה פירושו כלי רכב/מוביל/מרכבה, כלומר פירוש השם הוא המרכבה הגדולה.

זן בודהיזם

זן הוא השם היפני של ענף ידוע של בודהיזם מהיינה, שהונהג במקור בסין, ואחר כך בקוריאה, יפן, ווייטנאם. הזן, כמו זרמים אחרים, מדגיש את חשיבותה של המדיטציה והבעתה בחיי היום יום. מכיוון שמסורת הזן שמה דגש יותר על התקשורת הישירה יותר מאשר את לימוד הטקסט, התפקיד של מורה הזן קריטי. מצב שהמורה לא מבין את הזן נקרא לפעמים, עיוור מוליך עיוור, כלומר הסיכוי של התלמידים להגיע למטרה קלוש. למרות שנכלל בזרם מהיאנה, הזן מאמין שניתן וצריך להגיע להארה של בודהה (מצב היהלום).

בודהיזם יפני

הבודהיזם חדר ליפן, ראשית כל כשיטה תרבותית. הבודהיזם שהגיע ליפן היה ברובו מזרם המהאינה שעבר עיבוד בסין, ביפן הוא התערבב עם הזן ועם התרבות הדאואיסטית, והפך לתרבות שונה לגמרי. הוא הביא תחת כנפיו את המסורת הסינית של ארגון מדיני וכלכלי, של ארגון החברה לריבודיה, מסורת של כתיבת היסטוריה ושל ראיית עולם שלא הייתה ידועה בעבר. בצרוף עם מסורת התורה הדאואיסטית, התפתח לוח השנה, הורחבה תמונת היקום והתפתחו שיטות ניחוש, ניבוי ורפואה. כתבי הבודהיזם השפיעו על השינטו (כינוי לדת העתיקה של יפן), על ההיסטוריה היפנית, ואפילו הכתב היפני. הבודהיזם גם השפיע על האומנות. בעיקר האומנות הפלסטית כגון אדריכלות, ציור ופיסול, אך השפיע גם על השירה והספרות. המאפיין הבולט של הבודהיזם ביפן הוא עיסוקו בפולחן המתים.

וג'ריאנה – בודהיזם טיבטי

הבודהיזם הטיבטי הוא זרם שהיה נפוץ בעיקר בטיבט, אזור ההימליה, מונגוליה, רוסיה וצפון-מזרח סין. הוא נתפש כפילוסופיה ודרך חיים, והוא נוטה יותר לצד של האניצ'ה (חלופיות). הבודהיזם הטיבטי משלב שיטות ותרגול המותאמים לכל המצבים האנושיים האפשריים:

  • "הדרך הקטנה" (היניאנה או טְהֵרַוַואדָה)
  • "הדרך הגדולה" (מַהַיַאנָה)
  • "דרך היהלום" (וַגְ'רַיַאנָה, הנתיב הטַנְטְרִי)

הבודהיזם הטיבטי נבדל מאסכולות אחרות בגלל שלא כמו ארצות "הבודהיזם הדרומי" המזוהות עם "הדרך הקטנה", מוגדר הבודהיזם הטיבטי כ"בודהיזם צפוני" ומזוהה יותר עם רמות הלימוד של "הדרך הגדולה" ושל "דרך היהלום". מטרתן – מימוש הארה מלאה – מצב בודהה. בארצות הבודהיזם הדרומי נחשב השיחרור – מצב תודעה הממומש עם המרתם של חמישה רגשות מטרידים עקריים (בורות, כעס, תשוקה, גאווה, קנאה) – להישג הרוחני הגבוה ביותר. כלומר מתרגלי הדרך הקטנה רק ממיסים את אשליית האגו, ההצמדות לרעיון ה"אני", וכך אינם סובלים עוד ואינם מושפעים מתנאים ונסיבות חיצוניים ופנימיים. על-פי הדרכים "הגדולה" ו"היהלום", מצב זה איננו סופי ומהווה שלב אחד לפני שלב ההארה, שבו – כפי שנטען בבודהיזם הצפוני – מסולקים גם הרעיונות המקובעים המונעים מלחוות את טבעה הסופי והמוחלט של המציאות. הבודהיזם הטיבטי נחשב על ידי רבים כאזוטרי וטנטרי. אזוטרי – מאחר שלשם תרגולו דרושה הסמכה; וטנטרי ("טנטרה" בסנסקריט היא "מארג" או "הרחבה". הכוונה כאן היא "אוסף של טכניקות משדות שונים המביאות להארה") – מאחר שזרם הווג'ריאנה מדגיש תרגול שיטות בעלות יכולת שינוי מנטלי מהיר. נטען שהודות לבודהיזם הטיבטי הועברה הטַנְטְרָה עד לימינו אלה. כיום הבודהיזם הטיבטי לא נפוץ בטיבט, כנראה מכיוון שטיבט נכבשה על ידי סין.